This project involved designing a hostel complex to accommodate 1000 students at IIT Kharagpur. It have following facilities: -Dining block with covered access from all the blocks. -Provision for Lifts for each block. -Common Toilet & Bath blocks. -Common rooms / TV viewing area.. -Facilities for Indoor games. -Common facilities such as Park, Swimming Pool, Sports Courts & Grounds -Maximum height limit of the building is 25 m at Kharagpur
Indian Institute of Technology
Kharagpur
The Problem
The Problem
To design a hostel complex to accommodate 1000 students at
IIT Kharagpur. It should have / conform to the following :
Dining block with covered access from all the blocks.
Provision for Lifts for each block.
Common Toilet & Bath blocks.
Common rooms / TV viewing area.
Facilities for Indoor games.
Common facilities such as Park, Swimming Pool, Sports Courts & Grounds
Maximum height limit of the building is 25 m at Kharagpur
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Contents
PlanningStructural
design
Water supply system
Sewerage system
Road Network
Cost Estimation
CONTENTS
Planning of the Hostel Complex
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex
Back
Divided into 12 Blocks.
8 double room blocks
4 single room blocks.
Single room blocks.
Each consisting of 88 rooms.
Dimensions 2.5X3.5
Double room blocks.
Each consisting of 48 rooms
Dimensions 4x6
Main building.
Student activity center.
Outdoor sports facilities
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex
Hostel Complex(G+4)
Two Standard size Volleyball Courts
Two Standard size Basketball Courts
Two Standard size Badminton Courts
One Cricket ground.
One Football ground.
One Swimming Pool (18x30m) in SAC
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Sports Facilities
Outdoor Sports Facilities
Ground floor: Swimming pool(30×18m).
Ground floor height is 6m.
Rest rooms and bathrooms are provided near reception.
Changing rooms,Lockers,Store rooms are also provided.
Area is provided for Water cleaner and Pumping machines.
First floor : Restaurant
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
STUDENT ACTIVITY CENTRE(25×50m)
Second floor : Indoor games and 2 Music rooms.
Music room dimensions :12×25m
5 Standard size Table tennis tables.
2 Standard size Snooker tables.
1 Standard size Squash court.
A meeting room(12×25m).
One server room
.
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
STUDENT ACTIVITY CENTRE(25×50m)
Second floor : Indoor games and 2 Music
rooms.(contd…)
2 Carom Boards,
Facilities for other games like Chess, Scrabble, Cards etc.
One server room
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
STUDENT ACTIVITY CENTRE(25×50m)
STUDENT ACTIVITY CENTRE(25×50m)
Third floor: Gym and Yoga room
Gym:22×26m.
Yoga:19×22m.
Yoga place is left open as the best place to do
yoga in open air.
Wash rooms are provided.
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
STUDENT ACTIVITY CENTRE(25×50m)
Other features of SAC
2 staircases and 2 lifts are provided.
Seating arrangement is provided in every floor
for the people who are tired of standing .
Washrooms are provided in every floor as per
requirement.
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
Ground floor: Administrative office
Security room.
Hall office.
Warden office.
Visitors rooms.
First floor : Common room.
Meetings can be arranged for large no. of students.
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
MAIN BUILDING
Group activities can be discussed.
Seminars and workshops can be organized.
Second floor: TV room or Common room
TV
Seating Capacity: 400
First floor : Common room.
Meetings can be arranged for large no. of students.
Group activities can be discussed.
Seminars and workshops can be organized.
Second floor: TV room or Common room
HD Plasma TV
Seating Capacity:
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
MAIN BUILDING
Third floor: Library
Seating capacity:..
Computerized check-in and check-out system.
Fourth floor: Study room.
Seating capacity:…
Study tables and chairs are provided.
Newspaper and Magazine Tables are provided.
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
MAIN BUILDING (Cont…)
Other features of Main building. …..staircases and …. lifts are provided. Washrooms are provided in every floor as per requirement
Other features of Main building.
1 staircases and 1 lift is provided for every block.
Washrooms are provided in every floor as per requirement
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
MAIN BUILDING (Cont…)
Parking Facilities for Bicycles
Entire G-floor of all Double room blocks is allotted for parking.
Parking Space will be numberedFor instance, A01 will be used for rooms A101, A201, A301, A401 &
A501; so on.
Parking Space will be separated by 25 cm high brick walls
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Facilities
Other Facilities – Parking
Lighting is to be provided for the parking space during night time.
Four Cycle sheds are provided for the entire complex with air
pump & other repair facilities.
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
Drinking Water
A Water Coolers (with Aqua guards) is provided on each floor of
every block
Fire Safety
Fire Extinguisher provided for every block
Emergency fire exits (steel staircase type) placed adjacent to some of
the room balconies
Water Hose pipes placed on common staircases
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
Other Amenities
Janitorial Facilities A room is provided on every the ground floor of every block
Trash cans are placed at appropriate places like near canteens or beside wash
rooms
A large dust bin will be present at G floor from where trash can be collected &
dealt with appropriately
Announcement System
Speakers provided on each floor of every block for common announcements
Announcements can be made from main security booth, hall office and
Warden’s office.
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
Other Amenities
Utilities
A server room is provided in the Students activity corner
Lights are provided in every corridor
Lifts
A lift is provided for every block
2 lifts are provided for the SAC
2 lifts are provided in the main block
Laundry Room
Pay-n-use Laundry Room
Present on every floor of Block C
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
Other Amenities
Internet Connection
Both wired and wireless facilities for Internet
Battery Powered during mains off
Fiber optic cables to be used throughout for high speed
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
Other Amenities
Solar Power system
Automatic controlled solar plates at every terrace
Street lighting also included
Secondary electric power system
Water treatment Plant 2 Nos Primary treatment plant
Secondary treatment plant if necessary
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
Other Amenities (Special)
Rain Water Harvesting
Terrace will have no student access
Rain water collected and transferred to Underground water tank
Water recycled using treatment plant
Basic Medication
Basic medical facilities and first aid facilities are provided
Medical practitioner 24 hrs.
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Other Amenities
Other Amenities (Special)
Two messes are provided.
Seating capacity of each mess:500
LCD TVs for entertainment.
Automatic roti making machines.
External gas station.
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Mess
Mess
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Mess
Lift
Load Car Inside
Person - 26 A – 1,600
Weight – 1,768 kg B – 2,400
Lift Well Enterance
C – 2,400 E – 1,200
D – 3,000
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Mess
Detail of Lift
Structural Design of the Complex
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design
Back
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Load Parameters (As per IS 1893)
Dead Load
Slab (150 mm thick) 3.0 kN/m2
Floor Finish 1.0 kN/m2
Brick Load (at floor) 4.0 kN/m2
Brick Load (at terrace) 2.0 kN/m2
Water Proofing 2.0 kN/m2
Terrance Finish 1.0 kN/m2
Live Load
Live load 4.0 kN/m2
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Load Parameters (As per IS 1893)
Earthquake Load
As per Code IS 1893 - 2002
Zone Kharagpur (III) – 0.16
Building RCC
Soil Medium
Wind Load :
Wind Speed 30 - 40 km/hr
Exposure 0.3
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Load Combination That have been tested
Load Case Descrption
1 1.5 (DL + LL)
2 1.2 (DL + LL + WL)
3 1.2 (DL + LL + EQ)
4 0.9 DL + 1.5 EQ
5 0.9 DL + 1.5 WL
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Materials
Concrete
Fck 25 N/mm2
Density 25 kN/m3
Steel
Fy Fe 415
Quality HYSD
Bricks
Size 228 x 107 x 69 mm
Density 20 kN/m3
Columns (500 x 500 mm)
Beams (300 x 400 mm)
Slab (150 mm thick)
Staircase
Foundation
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Planning of the Hostel Complex – Mess
Design of
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Columns (Staad : Analysis)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Columns (Staad : Concrete Design)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Columns (Hand Calculation)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Column (Hand Calculation)
DESIGN ANALYSIS OF COLUMN NO. 707
Factored load, Puz = 2459.7 KN
Column size 500mm x 500mm
Unsupported length, L0 = 3m
Grade of steel = 415 N/mm2
Grade of concrete, = 20 N/mm2
Clear cover = 40 mm
Calculation of slenderness ratio:
As per code IS456:2000, Slenderness ratio should be less than 12
𝐿𝑒 = 1.5𝐿 = 1.5 ∗ 3000 = 4500 𝑚𝑚𝐿𝑒/𝐷 = 4500/500 = 9 < 12
Hence, it is short column.
Calculation of minimum eccentricity:
As per code IS456:2000
𝑒 = 𝐿0/500 + 𝐷/30 = 3000/500 + 500/30 = 22.6 𝑚𝑚𝑒 = 22.5 < 𝑒𝑚𝑖𝑛 = 𝐷/20 = 500/20 = 25𝑚𝑚.
Therefore, additional moment can be neglected.
Calculation of area of steel required for longitudinal reinforcement:
As per code IS456:2000;
𝑃𝑢 = 0.4𝑓𝑐𝑘𝐴𝑐 + 0.67𝑓𝑦𝐴𝑠 = 0.4 ∗ 20 ∗ (500 ∗ 500 − 𝐴𝑠) + 0.67 ∗ 415 ∗ 𝐴𝑠
Therefore,
2459.7 ∗ 103 = 2000000 + 270 ∗ 𝐴𝑠 𝐻𝑒𝑛𝑐𝑒, 𝐴𝑠 = 1701mm2
0.8% steel = 0.8*500*500/100 =2000mm2
As per code IS456:2000, minimum reinforcement required for column design is 0.8% of concrete area.
Hence, we should design the column for minimum reinforcement required.
As per code IS456:2000, minimum reinforcement required for column design is 0.8% of concrete area.
Therefore, As =2000mm2
Use 16 mm steel bar as main reinforcement.
Area of 16mm steel bar = 201 mm2.
Therefore, No. of bars = 2000/201 = 9.9
Provide 10-16mm steel bar as longitudinal/main reinforcement steel.
Calculation for tie reinforcement:
As per code IS456:2000;
Diameter of tie bar ≥ diameter of bar used as main reinforcement/4
Therefore, diameter of tie bar ≥ 16/4 = 4mm
Therefore, use 8mm as tie reinforcement.
Spacing for tie reinforcement:
As per code IS456:2000;
Spacing:
(1) Least of lateral dimension of the compression member = 500mm
(2) 16*(smallest diameter of main the longitudinal reinforcement) = 16*(16) = 256mm
(3) 300mm
Whichever is the least has to be provided.
Hence, provide 8mm diameter of tie reinforcement @250mm c/c.
Column Reinforcement Detailing:
Figure 4.2: Column Reinforcement Detailing
•
Summary for column 707
Size: 500 mm x 500 mm
Clear cover: 40 mm
Reinforcement: Provide 10 – 16 mm φ as longitudinal/main reinforcement.
Provide 8 mm φ @ 250 mm c/c.
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Beam (Staad : Analysis)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Beam (Staad : Concrete Design)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Beam (Hand Calculation)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Beam (Hand Calculation)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Beam (Hand Calculation)
Design analysis of Beam No. 909
(Following values directly taken from the STAAD Pro)
Grade of steel, fy = 415 N/mm2
Grade of concrete, fck = 20 N/mm2
Overall depth, D = 400 mm
Width, b = 300 mm
Length, L = 4225 mm
Clear cover c = 25 mm
Analysis:
Use 12 mm reinforcement bar. Hence,
Effective depth d= D-clear cover- diameter of steel bar/2d= 400-25-12/2= 369 mmMu = 0.138fckbd2 for Fe 415Maximum design moment= 65.93 kN.mdmin= Mu(0.138fckb)
= 65.9*1060.138*25*300= 252.44mm<400 mm (provided) … OK.
CALCULATION FOR MZ = -56.53 kNm AT L =
4.225m
(x/d) ratio required for given bending moment:
𝑥
𝑑= 1.2 − 1.44 −
6.68𝑀𝑢
𝑓𝑐𝑘𝑏𝑑2
= 1.2 − 1.44 −6.68 ∗ 56.53 ∗ 106
25 ∗ 300 ∗ 3692
= 1.2 − 1.03 = 0.17
𝐿𝑒𝑣𝑒𝑟 𝑎𝑟𝑚 𝑧 = 𝑑 ∗ (1 − 0.416𝑥/𝑑)= 369 ∗ (1 − 0.416 ∗ 0.17) = 343.14 𝑚𝑚
Area of steel required
𝐴𝑠𝑡 =𝑀𝑢
0.87𝑓𝑦𝑧
=56.5 ∗ 106
0.87 ∗ 415 ∗ 343.14= 456.65 𝑚𝑚2
𝐴𝑟𝑒𝑎 𝑜𝑓 12 𝑚𝑚 𝑟𝑒𝑖𝑛𝑓𝑜𝑟𝑐𝑒𝑚𝑒𝑛𝑡 𝑏𝑎𝑟 = 113 𝑚𝑚2
𝐻𝑒𝑛𝑐𝑒, 𝑁𝑜. 𝑜𝑓 𝑏𝑎𝑟𝑠 𝑟𝑒𝑞𝑢𝑖𝑟𝑒𝑑 = 456.65/113 = 5Hence, provide 5-12mm reinforcement steel in tension side at L = 4.2m where Mz = -47.53 kN.m
Note that the tension side is at the top of the beam.
CALCULATION FOR MZ = -34.54 kNm AT L = 0m
(x/d) ratio required for given bending moment:
𝑥
𝑑= 1.2 − 1.44 −
6.68𝑀𝑢
𝑓𝑐𝑘𝑏𝑑2
= 1.2 − 1.44 −6.68 ∗ 34.54 ∗ 106
25 ∗ 300 ∗ 3692
= 1.2 − 1.1 = 0.1
𝐿𝑒𝑣𝑒𝑟 𝑎𝑟𝑚 𝑧 = 𝑑 ∗ (1 − 0.416𝑥/𝑑) = 369 ∗ (1 − 0.416 ∗ 0.1) = 353.6 𝑚𝑚Area of steel required
𝐴𝑠𝑡 =𝑀𝑢
0.87𝑓𝑦𝑧
=𝟑𝟒. 𝟓𝟒 ∗ 106
0.87 ∗ 415 ∗ 336.46= 284.67 𝑚𝑚2
𝐴𝑟𝑒𝑎 𝑜𝑓 12 𝑚𝑚 𝑟𝑒𝑖𝑛𝑓𝑜𝑟𝑐𝑒𝑚𝑒𝑛𝑡 𝑏𝑎𝑟 = 113 𝑚𝑚2
𝐻𝑒𝑛𝑐𝑒, 𝑁𝑜. 𝑜𝑓 𝑏𝑎𝑟𝑠 𝑟𝑒𝑞𝑢𝑖𝑟𝑒𝑑 = 284.67/113 = 3Hence, provide 3-12mm reinforcement steel in tension side at L = 0m where Mz = -34.54 kN.m
Note that the tension side is at the top of the beam.
CALCULATION FOR MZ = 65.9kNm AT L = 2.1m
(x/d) ratio required for given bending moment:
𝑥
𝑑= 1.2 − 1.44 −
6.68𝑀𝑢
𝑓𝑐𝑘𝑏𝑑2
= 1.2 − 1.44 −6.68 ∗ 65.9 ∗ 106
25 ∗ 300 ∗ 3692
= 1.2 − 1.01 = 0.19𝐿𝑒𝑣𝑒𝑟 𝑎𝑟𝑚 𝑧 = 𝑑 ∗ (1 − 0.416𝑥/𝑑) = 369 ∗ (1 − 0.416 ∗ 0.19) = 339.11 𝑚𝑚
Area of steel required
𝐴𝑠𝑡 =𝑀𝑢
0.87𝑓𝑦𝑧
=65.9 ∗ 106
0.87 ∗ 415 ∗ 339.11= 538.3 𝑚𝑚2
𝐴𝑟𝑒𝑎 𝑜𝑓 12 𝑚𝑚 𝑟𝑒𝑖𝑛𝑓𝑜𝑟𝑐𝑒𝑚𝑒𝑛𝑡 𝑏𝑎𝑟 = 113 𝑚𝑚2
𝐻𝑒𝑛𝑐𝑒, 𝑁𝑜. 𝑜𝑓 𝑏𝑎𝑟𝑠 𝑟𝑒𝑞𝑢𝑖𝑟𝑒𝑑 = 538.3/113 = 5
Hence, provide 5-12mm reinforcement steel in tension side at L = 2.1m where Mz = 20.38 kN.m
Note that the tension side is at the bottom of the beam.
Calculation for Distribution bars:
As per IS456:2000;
Area required for distribution = 0.12b*D/100
Therefore, area to be provided for distribution steel = 0.12*200*400/100 = 96 mm2
Use 8mm (2L) bar as distribution steel.
Spacing provided for distribution steel= 100.5*200/96 = 209.4 mm
Provide at the end of Beam
8mm (2L) distribution steel @200mm c/c.
And at the mid of spam of Beam
8mm (2L) distribution steel @220mm c/c.
Beam 463Summary:
Size: 4225 mm x 300 mm x 400 mm
Clear cover: 25 mm
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Slab (Hand Calculation)
Design of Slab
Dimensions = 4 X 6 m2
Effective length = clear span + depth = 4.15 m
Floor finish = 1 KN/m2
Live load = 4 Kn/m2
Span to depth ratio = 30
Depth = (4.15/30) = 127.5 mm
Assume a depth of 150 mm
Provide 10ϕ bars
d = 150 -15 -5 = 130mm
Dead Load = 2.5*0.15 + 1 =4.75 Kn/m2
Live Load = 2 Kn/m2
Design Load = 1.5*(4.25+2) = 10.125Kn/m2
Since the ratio of longer side by shorter side is 1.5
design it as a one way slab
α y = 0.037
α x = 0.053
We get respective moments as
Mx = 8.568KnM
My = 5.994KnM
d = √(Mu/0.138FckbD)
=49mm < 130
Longitudinal Reinforcements
x/d = 1.2- √(1.44 – (6.6Mu/fckbD2))
= 0.015
Z = d*(1-0.42*0.015) = 127mm
Ast = Mu/fy*0.87*z
= 182 mm2 < 2%
Hence provide 300mm2
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Slab (Hand Calculation)
Transverse Reinforcements
x/d = 1.2- √(1.44 – (6.6Mu/fckbD2))
= 0.012
Z = d*(1-0.42*0.012) = 127.5mm
Ast = Mu/fy*0.87*z
= 150 mm2 < 2%
Hence provide 300mm2
Check for shear
Maximum Design Shear = 0.33x10.125x6
= 20.04 Kn
Maximum Shear Stress = 20.04/(1000x130)
= 0.154 < 0.29 (For M25 Γ = 0.29 )
Check for deflection
Basic span to depth ratio = 21.66
Percentage of steel = 0.2
Fs =240.7
Modification factor = 1.1
Span to depth ratio = 33
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Slab (Hand Calculation)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Staircase (Hand Calculation)
Design of Staircase Nose = 25 mm
Rise = 150 mm
Going = 225 mm
Finish = 15mm (density = 23.5 N/mm2)
Breadth of Step = √ (G2 + R2)
= √ (2252 + 1502)
= 270 mm
Span/effective depth = 30
Waist = 100 mm
Total W = 100 + 15 + 6 = 121mm
Dead Load = (TR/2 +BW)*25 + (FT/G)*23.5
= 6.26kN/m2
Design Load = 1.5*(6.26 +5)
= 16.89kN/m
M = wl2/10
= 26kNm
Mu = 3.45bd2
Mu = 57.41 kNm
Area of main steel
M/bd2 = 1.56
P = 0.47 (from sp16 )
As = 606 mm2
Distribution steel
= 0.12%
= 150 mm2
Check for shear
V = wl/2 = 34.65 kN
V = 0.27N/mm2
Γ for M25 = 0.29 => safe
Check for deflection
% tension steel > 0.47
Multiplying factor = 1.2
Allowable L/d = 36 > 30 safe
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Staircase (Hand Calculation)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Foundation (Staad. Foundation)
DESIGN ANALYSIS OF FOOTING
Pu = 1326.7 KN
Soil bearing capacity (SBC) = 210 KN/m2
Grade of concrete = 25 N/mm2
Grade of steel = 415 N/mm2
Clear cover = 50 mm
Required Plan area:
Service load due to DL and LL is 1326
Weight of footing is 10% of total service load =
10*1326/100 = 132.6 KN
Take weight of footing = 132.6 KN
Total service load = 1326+132.6 = 1458.6 KN
Area = 1458.6/210 = 6.94m
Assume square footing, therefore size of footing = √6.94
= 2.7m
Adopt size of footing as 2700mm x 2700mm
Depth for one way shear:
Assume minimum shear = 0.35 N/mm2
𝑑 =𝑃𝑢 𝐿 − 𝑎 2
2𝑃𝑢 + 2 0.35𝑁/𝑚𝑚2 ∗ 𝐿2
Size of column is 500mm x 500mm
𝑑 = 13267 ∗2 − 0.5 2
2 ∗ 1325.7 + 2 ∗ 350 ∗ 2. 7.2
= 0.36𝑚
Provide d = 360mm, D = 2700 mm.
Hence size of footing is 2700mm x 2700mm x
360mm
• Check of Depth for two-way shear:
• 𝑃𝑢 = 1326.7 𝑘𝑁
• For M20 grade concrete,
• 𝑃𝑒𝑟𝑚𝑖𝑠𝑠𝑖𝑏𝑙𝑒 𝑠ℎ𝑒𝑎𝑟 𝑠𝑡𝑟𝑒𝑠𝑠 = 0.25 𝑓𝑐𝑘
= 0.25 ∗ 25= 1.25 𝑁/𝑚𝑚2
•
• 𝐷𝑒𝑠𝑖𝑔𝑛 𝑠ℎ𝑒𝑎𝑟 =𝑃𝑢
𝐿2 ∗𝐿2− 𝑎+𝑑 2
4∗ 𝑎+𝑑 ∗𝑑
=1326.7
2.72∗
2.72 − 0.5 + .360 2
4 ∗ 0.5 + 0.360 ∗ 0.360
= 962.84 𝑘𝑁/𝑚2 𝑜𝑟 0.962 𝑁/𝑚𝑚2 < 1.25 𝑁/𝑚𝑚2 … 𝑂. 𝐾.
• Hence, footing size is OK.
•
• Depth required for bending:
• 𝑀𝑢 = 𝑃𝑢 ∗𝐿−𝑎 2
8𝐿= 1326.7 ∗
2.7−0.5 2
8∗2.7= 297.19𝑘𝑁. 𝑚
•
• 𝑑𝑚𝑖𝑛 =𝑀𝑢
(0.138𝑓𝑐𝑘𝑏)
=297.19 ∗ 106
0.138 ∗ 25 ∗ 2700
= 176.2𝑚𝑚 < 360 𝑚𝑚 (𝑝𝑟𝑜𝑣𝑖𝑑𝑒𝑑) … 𝑂𝐾.
• Hence, footing size is OK.
Calculation of Steel Area:
(x/d) ratio required for given bending moment:
𝑥
𝑑= 1.2 − 1.44 −
6.68𝑀𝑢
𝑓𝑐𝑘𝑏𝑑2
= 1.2 − 1.44 −6.68 ∗ 297.19 ∗ 106
25 ∗ 2700 ∗ 3602
= 1.2 − 1.01 = 0.2
𝐿𝑒𝑣𝑒𝑟 𝑎𝑟𝑚 𝑧 = 𝑑 ∗ (1 − 0.416𝑥/𝑑) = 360 ∗ (1 − 0.416 ∗ 0.2) = 330.18 𝑚𝑚
Area of steel required
𝐴𝑠𝑡 =𝑀𝑢
0.87𝑓𝑦𝑧
=297.19 ∗ 106
0.87 ∗ 415 ∗ 330.88= 2487 𝑚𝑚2
𝐴𝑟𝑒𝑎 𝑜𝑓 20 𝑚𝑚 𝑟𝑒𝑖𝑛𝑓𝑜𝑟𝑐𝑒𝑚𝑒𝑛𝑡 𝑏𝑎𝑟 = 314 𝑚𝑚2
Footing Summary:
Size: 2700 mm x 2700 mm x 360 mm
Clear cover: 50 mm
𝑆𝑝𝑎𝑐𝑖𝑛𝑔 𝑜𝑓 𝑏𝑎𝑟𝑠 = 2700 ∗314
2487= 340.9𝑚𝑚
Reinforcement: 20 mm φ @ 340mm c/c b/w
•
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Foundation (Staad. Foundation)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Structural Design of the Complex
Design of Foundation (Staad. Foundation)
Water Works Design
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
Back
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
Design of Storage Tanks (Single room blocks)
Ground Level storage receiving supply from IIT main water pumping
station.
Total floors (Occupied) : 4
Number of rooms / floors : 48
Number of occupants per room : 1
Per capita water requirement : 200 L/day
(Vide National Building Code, 1983)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
Total water requirement of the Block : 19200 L/day
Rate of pumping (assuming 8 pumping hours) : 1760 L/hr
Average hourly demand : 800L/hr
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
Design of Storage Tanks (Double room blocks)
Ground Level storage receiving supply from IIT main water pumping
station.
Total floors (Occupied) : 4
Number of rooms / floors :12
Number of occupants per room : 2
Per capita water requirement : 200 L/day
(Vide National Building Code, 1983)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
Total water requirement of the Block : 17600 L/day
Average hourly demand : 734L/hr
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
Storage tanks Provided
Water Demand
Single room underground = 7400 litres
Single room Overhead = 7920 litres
Double room underground = 7640 litres
Double room Overhead = 8640 litres
Water Tanks Provided
Single room underground = 8000 litres (2 X4000)
Single room Overhead = 8000 litres (2 X4000)
Double room underground = 8000 litres (2 X4000)
Double room Overhead = 10000 litres (2X4000+1X2000)
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
Design of Water Supply Pipes from Tanks (Single blocks)
Reference SP 35
Provisions(per floor)
Bathroom 6
Lavatory 6
Handwashes 6
Toilets 4
Two major pipes are carrying the water on both sides so effective fixture on
each pipe is about 35 fixture units
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
No. of floors : 4
Total fixture loss: 4 x 35 = 140
Calculation for Total Connections
Head available and Head required are as shown
Req Ava
2.68 5
2.98 8
3.28 11
3.58 14
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
Design of Water Supply Pipes from Tanks (Double blocks)
Reference SP 35
Provisions(per floor)
Bathroom 6
Lavatory 6
Handwashes 6
Toilets 4
Amajor pipes is carrying the water on both sides so effective fixture on each
pipe is about 70 fixture units
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
No. of floors : 4
Total fixture loss: 4 x 35 = 140
Calculation for Total Connections
Head available and Head required are as shown
Req Ava
4.68 5
5.47 8
6.1 11
6.5 14
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Water Works Design
Design of Pipes
(Vide Figure 5 of SP 35)
Pipe Type Diameter
Main 50 mm
Subsidiary 20 mm
Distribution 15 mm
Design of Sewerage System
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Sewerage System Design
Back
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Design of Sewerage System
Design of Plumbing of Sewerage System (B/D Blocks)
Fitment Minimum
Requirement Provided
Water closet 1 per 8 people 1 per 5 people
Urinal 1 per 25 people 1 per 7 people
Wash Basin 1 per 8 people 1 per 7 people
Bathroom 1 per 8 people 1 per 5 people
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Design of Sewerage System
Two - Pipe System
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Design of Sewerage System
Design of Sewerage Pipes
Pipe Type Diameter Reference
Horizontal 100 mm Table 52
Vertical 150 mm Table 53
Ventilation 50 mm ---
Wash Basin 30 mm Table 54
Urinal & Bathroom 50 mm Table 54
Rain Water 150 mm Table 57
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Design of Sewerage System
Design of Septic Tank(B/D Blocks)
Fitment Minimum
Requirement Provided
Water closet 1 per 8 people 1 per 5 people
Urinal 1 per 25 people 1 per 7 people
Wash Basin 1 per 8 people 1 per 7 people
Bathroom 1 per 8 people 1 per 5 people
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Design of Sewerage System
Design of Septic Tank (Contd…)
Fixture Unit = 396
Peak Discharge from table 32 of SP 35 = 397.4 L/min
Tank Capacity (Clause 6.13.3.2)
Sedimentation = .092 x 397.4 x 0.3 = 10.95 m3
Sludge Digestion = 0.032 x 200 = 6.4 m3
Sludge Storage = .0002 x 365 x 200 x 2 = 29.2 m3
Seed Sludge = 2.92 m3
Free Board = 36.5 x 0.3 = 10.95 m3
Total Capacity = 96.92 m3
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Design of Sewerage System
Design of Septic Tank (Contd…)
Area of tank = 36.5 m2
Total depth of tank = 2.65 m
l/b ratio = 2.5 : 1
Dimensions
Length 10 m
Breadth 4 m
Width 2.7 m
Road Network and Pavement Design
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Road Network & Pavement Design
Back
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Road Network and Pavement Design
Design Parameters & References
On an average for IIT Kharagpur campus:
Wind velocity is 10-25 km/hr
Annual rainfall is about 1800 mm
Average humidity varies between 80-90%
Reference used for design: IRC SP 72
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Road Network and Pavement Design : Road Alignment
Road Alignment
Carriageway width = 5.5 m (Intermediate lane)
Camber : 2 % (Straight line type)
Shoulder Slope : 2 %
Minimum design speed : 30 km/hr
Ruling design speed : 40 km/hr
Building & Control Line : 25 m
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Road Network and Pavement Design : Road Alignment
Super elevation (for r = 100 m) = 4% for v = 30 km/hr
Side drain : Trapezoidal type
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Road Network and Pavement Design : Road Alignment
Kerb : Mountable type
210
70
20
160
100
110
10
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Road Network and Pavement Design : Road Alignment
Design of Super elevation
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Road Network and Pavement Design : Pavement design
Thus, N = 80,000 ESAL
Pavement Design
Assumptions for ESAL calculation
• Growth rate, r = 0% p.a.
• Average Daily Traffic (ADT), To = 15 ESAL/day
• Design life n = 10 Years
• For Intermediate Lane L = 1
The cumulative ESAL applications (N) over the design life can be
computed using the following formula :
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Road Network and Pavement design : Pavement design
Subgrade
CBR = 5%
Base
Water Bound Macadam (WBM)
Thickness = 275 mm
Surfacing
Premix Carpet of thickness = 20 mm
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Road Network and Pavement design : Pavement design
Drainage
Thickness of the Sub-surface drainage layer = 100 mm
Prepared Subgrade
(thickness = 300)
300
275
20 Water Bound Macadam (WBM)
(thickness = 275)
Premix Carpet
(thickness = 20)
Pavement Design
Sub-surface Drainage layer
(thickness = 100)
100
5500.0
Cost Estimation
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Cost Estimation
Back
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Cost Estimation
S No Particulars Quantity Rate Cost
1 Earthwork in excavation
2 Filling between GL & PL
3 Brickwork
4 Plastering of Inside Surface
5 Plastering of Outside Surface
6
7
Cost Estimation for the Complex
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Cost Estimation
S No Particulars Quantity Rate Cost
8
9
10
11
12
13
14
15
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Cost Estimation
S No Particulars Quantity Rate Cost
16
17
18
19
20
21
22
23
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Questions
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Softwares Used
Softwares Used
AutoCAD 2007
Staad Pro 2006
Google Sketchup
Microsoft Office 2007
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Special Thanks to
Prof S J HossainStructural Engineering
Prof S K BaraiStructural Engineering
Prof M A ReddyTransportation Engineering
End of Presentation
Indian Institute of Technology
Kharagpur
Thankyou